VICTORIE CU EMOTII PENTRU ECHIPA DE BASCHET

Sport

FC Argeş a învins duminicã seara la Ploieşti, dar la capãtul unui meci în care argeşenii au fost la un pas de o mare şi uriaşã umilinţã. Piteştenii au intrat perfect în joc şi în primul sfert au ajuns sã conducã şi la 12 puncte diferenţã. Pânã la urmã nouã puncte a fost ecartul pe care l-au avut la finalul primelor 10 minute, scor 26-17. Nici în sfertul secund datele problemei nu s-au schimbat cu mult. Piteştenii au ajuns sã conducã şi la 14 puncte şi au intrat la pauza mare cu un avans de 12 puncte, scor 48-36. Sfertul trei pãrea sã risipeascã orice fel de emoţie pentru argeşeni care au ajuns sã conducã la 22 de puncte, scor 71-49. Numai cã din acel moment alb-violeţii parcã au uitat sã mai joace şi au mai reuşit numai 12 puncte, în timp ce adversarii au dat 32 de puncte. Dintre acestea 12 au fost consecutive, aşa cã ploieştenii au venit la 71-61. Vãzând situaţia ridicolã, argeşenii au mai reuşit ceva puncte, dr în final de meci echipa gazdã a reuşit sã preia conducerea, scor 81-79. Penibilul a fost evitat în final de meci, atunci când mai atenţi, piteştenii au gestionat bine ultimele secunde şi au învins cu scorul de 83-81.