BRAZILIA – CROATIA, AL TREILEA SFERT DE CAMPIONAT MONDIAL

Sport

Luni a fost stabilit şi al treilea sfert de finală al Campionatului Mondial. Croaţii, vicecampionii mondiali au avut mari emoţii în disputa cu Japonia, echipă pe care au eliminat-o numai după executarea loviturilor de la 11 metri, scorul fiind egal după 90 de minute, 1-1. Egalitatea s-a păstrat şi în cele 30 de minute de prelungiri, iar soarta partidei a fost decisă după executarea loviturilor de la 11 metri. Niponii au ratat acolo de trei ori şi croaţii au ajuns între primele opt. În al doilea meci al zilei, Brazilia a făcut spectacol cu o altă reprezentantă a Asiei, Coreea de Sud, echipă pe care a depăşit-o cu scorul de 4-1. Brazilia a mai întâlnit Croaţia la Mondialele din 2006 şi 2014. De fiecare dată meciurile au avut loc în grupe şi sud-americanii au învins cu scorurile de 1-0 şi 3-1.